5 zasad bezpieczeństwa w sieci
Internet może być miejscem twórczym, pozwalającym na poszerzenie wiedzy i dzielnie się swoimi doświadczeniami. Jest to też miejsce, które pozwala poznawać nowych ludzi i kreować siebie, jako twórcę i odbiorcę, będącego w globalnej wspólnocie.
Internet można porównać do wielkiego miasta, w którym panują określone przepisy, ale też istnieją ciemne miejsca, do których lepiej nie zachodzić. Jak w mieście, poruszamy się ostrożnie tak jak nauczyli nas nasi bliscy, zatem gdy w realnym życiu stosujemy się do tych rad, dlaczego nie mielibyśmy tego robić w sieci?
Oto 5 zasad bezpiecznego poruszania się w sieci
1. Chroń swoją prywatność i decyduj o swojej widoczności w sieci
Cytując stronę sieciaki.pl "Nie podawaj swoich danych osobowych, takich jak: imię, nazwisko, numer telefonu czy adres domowy.Zadbaj o swój wizerunek. Jeśli publikujesz w sieci swoje zdjęcia, zadbaj, by widzieli je tylko Twoi znajomi. Nie umieszczaj w sieci zdjęć, które mogą Ci zaszkodzić dziś lub za jakiś czas."
Oprócz tego, warto gdybyś upewnił się jakie informacje zbiera o Tobie Google z personalizacji reklam. W łatwy sposób można sprawdzić to wchodząc tu.
2. Nikomu nie podawaj swoich haseł
Twoja prywatność jest najważniejsza. Nie podawaj swoich haseł do kont mediów społecznościowych, portali bankowych i Twojego maila. Najlepiej gdybyś nie zapisywał tych haseł w jednym miejscu, np. w zeszycie. Równie warte zapamiętania jest to, żeby mieć różnorodne hasła, najlepiej każde inne do innego konta, wtedy jeśli jedno z kont utracimy, gdy np. zostanie zhakowane wtedy inne konta z tym samym hasłem zabezpieczającym też są zagrożone.
3. Miej ograniczone zaufanie do osób poznanych w sieci
Nigdy nie możemy być w 100 % pewni drugiej osoby poznanej w Internecie, nawet gdy wydaje nam się bliska. Nie spotkaj się z osobami poznanymi w Internecie, informuj swoich rodziców o propozycjach spotkań.
4. Pamiętaj o netykiecie
W Internecie jesteś tą samą osobą, którą jesteś w realnym świecie. Traktuj innych z szacunkiem i życzliwością i pamiętaj o zasadach netykiety.
5. Mów, gdy dzieje się coś złego
Jeśli dzieje się coś złego, czujesz się zagrożony lub coś cię zaniepokoi informuj o tym swoich rodziców i nauczycieli. Nie zwlekaj! Możesz też skontaktować się z Telefonem Zaufania dla Dzieci i Młodzieży, dzwoniąc pod bezpłatny numer 116 111.
Komentarze
Prześlij komentarz